Залучення грантів та міжнародної технічної допомоги для України Дивись детальніше! Молодіжний ресурсний центр України Дивись детальніше! Шлях до ВОЛІ Русі - України - звільни розум! Дивись детальніше!


» » Ключові фактори виникнення фінансових маніпуляцій, пірамід та масових спекуляцій

Ключові фактори виникнення фінансових маніпуляцій, пірамід та масових спекуляцій

Метушня наших буднів заманює все більше й більше. Робота та справи захоплюють нас, забираючи багато сил і часу. Дні невблаганно змінюють дати - так непомітно пролітають роки. Спробуйте на годинку відкласти усі свої справи та присвятити час спілкуванню з дітьми – наприклад, почитайте їм казки.

Не усі дорослі захоплюються читанням, а тим більше, якщо йдеться про казки. А дарма, адже саме в них закладено народну мудрість, зображено велику кількість життєвих ситуацій з різних часів і від різних народів, створено образи відомих персонажів. Якщо уважно вчитатися і усвідомити отримані уроки, можна знайти рішення багатьох проблем сучасного життя і чітко визначити, хто ж нас оточує.

Персонажі казок - переважно не вигадані герої, а узагальнені образи людей, наділених такими якостями, як добро і чуйність, ніжність і співчуття, заздрість і злість, хитрість і підступність. Рокам підвладно усе: прості люди та правителі, міста й країни, знання, цивілізації та релігії. І лише незмінною протягом століть залишається людська сутність - особистісні якості людини у всіх її проявах і різноманітті. У них потрібно, як слід, розбиратися, щоб зрозуміти, з ким у цьому житті вам по дорозі і кому можна довіряти. Але спочатку треба самостійно розібратися у собі. Власна чітка позиція в конкретній ситуації розвиває інтуїцію і допомагає уникнути багатьох проблем у житті, вчить не слідувати чужій думці, течіям і пристрастям, уникати обману.

Довіра - це дуже тонка матерія і, як правило, люди, за своєю природою, схильні довіряти один одному і ставитися без упередження, але саме цей фактор є тонкою межею людських взаємин як у житті, так і в бізнесі. Користолюбні люди роблять ставку і маніпулюють саме довірою оточуючих.

Форми обману, існуючі в цьому світі, надзвичайно різні. Олександр Соловйов і Валерія Башкірова зібрали у своїй книзі "Найбільші світові афери. Мистецтво обману і обман як мистецтво" ряд яскравих нарисів про найбільші світові афери й економічні злочини XVII-XX століть та запропонували сучасну класифікацію таких подій. Це книга історичних фактів, книга пригод і, певною мірою, казок (оскільки добро перемогло зло, ми тепер точно знаємо про наслідки). Книга цікава і актуальна, вона претендує на продовження, тому що події останніх десятиліть сповнені подібних історій, різних за причинами виникнення і дійовими особами, але значно глобальнішими за масштабами наслідків. Сумнозвісна перебудова та цілий ряд наступних фінансових криз - це реальне продовження порушеної авторами теми.

Дивно, як хороша справа примудряється переростати у справу "з присмаком", тобто аферу. Спробуймо розібратися, що ж відрізняє ділову угоду від афери та шахрайства. В основі будь-якої справи лежить ідея, наповнена змістом. Її реалізація покликана збільшити капітал, принести користь його організаторам і суспільству. В основі афери - намір, реалізація якого має принести прибуток тільки організатору такої афери, всупереч інтересам інших людей, тобто суспільства. Два таких схожих слова із загальним лексичним коренем - "сенс" і "намір" - мають великі розбіжності у своєму значенні. Сенс - це наповнення людського життя, прагнення до творення і досконалості, пізнання і відкриттів, прогресу і розвитку. Це дуже сильне і містке слово. Намір - таємне бажання, результат не домовленостей, а змови, основа протиправних дій. І в тому, і в іншому випадку гроші є супутниками процесу, якщо бути точніше - метою.

Може, гроші дійсно несуть в собі зло? Я дозволю собі перефразувати відомий афоризм "Щастя не в грошах, а в їхній кількості" і скажу, що "Зло не в грошах, а в їхній кількості". Величезна доля правди, на мій погляд, прихована у цій фразі. Гроші - це універсальний вимірювач корисності та заможності того чи іншого суб'єкта перед суспільством. Вони повинні бути втіленням фізичної та розумової роботи. Головне, щоб статок наповнювався змістом і "сенсом" і не був відірваним від фактичних результатів праці. Якщо кількість грошей нестримно зростає, поняття "сенсу" у них девальвується, гроші стають інструментом спекуляції, і це незмінно призводить до краху або суспільства, або грошової одиниці. Грошову масу можна порівняти з морем, тому що вона має унікальну здатність до самоочищення. Спокійне і ласкаве море під дією вітру може збуритися, заштормити, викинути на берег накопичений у воді непотріб і сміття, змінити до невпізнаваності обриси місцевості й берегову лінію. Так і гроші. Важко зароблені кошти при зростанні своєї кількості та відхиленні балансу від обсягів виробленого продукту під дією інформаційних вітрів відразу можуть перетворитися на некеровану масу і стати руйнівником багатьох хороших справ, служителями яких вони покликані бути, привести до кризи і змусити людей переосмислити свої дії. Кризи виконують як руйнівну, так і творчу функцію. Погано те, що розвиток на час завмирає і цілі галузі простоюють, не задовольняючи попиту на свою продукцію. Добре те, що частина спекулянтів і посередників відмирають – в результаті економічний попит і пропозиція зближуються, ринки стають менш залежними від спекулятивних інтересів посередників. Чому ж так бажані гроші? Головне, що вони несуть у собі свободу - свободу вибору, свободу пересування. І тільки дуже великі гроші, як це не сумно усвідомлювати, - свободу від покарання.

Спробуємо розібратися в причинах виникнення афер та масових спекуляцій. Основна причина є вічною - люди завжди будуть любити гроші і навряд чи ця любов зміниться. "Чи змінилися люди?". Це основне питання, яке цікавило головного героя роману М.А. Булгакова "Майстер і Маргарита" Воланда. Люди наочно підтвердили йому, що не змінилися, коли не пройшли "тест", кинувшись за безкоштовними речами на виставі у філармонії і влаштували тисняву під час грошового дощу. За традицією жанру, найжадібніші розходилися додому напівголими. Людські слабкості непідвладні ні часу, ні державному ладу. І одному Богу відомо, чому ми створені такими або чому такими стали. Усе це є старим, як світ. На цьому благодатному ґрунті і з'являються авантюристи – люди, яких я розділила б на дві категорії: з вродженими "здібностями" і жертви обставин. До першої відношу тих, кого характеризує:
вроджена пристрасть до обману, злодійства та легкої наживи - ті, хто змалку став на цей шлях і по-іншому не вміє жити;
талант до афери і блефу у крові, невгамовна енергія, красномовство і артистизм;
грошолюбство і жадібність - люди, девіз яких: "Більше!! Більше!!!";
зарозумілість, нічим не підкріплена самовпевненість, снобізм і бажання виділитися.

До другої групи належать люди, яким притаманні:
багата фантазія;
романтизм і щиросердна віра в ідею, творчі натури, яким чуже слово "контроль";
брак базових знань щодо предмета справи;
незнання законів і страх відповідальності;
зайва амбітність і наполегливість у досягненні цілей;
невміння чи небажання помічати зовнішні чинники і чути інші думки, крім своєї;
невміння вчасно зупинитися.

На жаль, багато описаних афер не викликають подиву - вони стали супутниками нашого повсякденного життя. Найцікавіші та масштабніші історії, описані у книзі "Найбільші світові афери. Мистецтво обману і обман як мистецтво", я спробую розділити за тематикою і повернутися до казок, які допоможуть доступно пояснити природу цілого ряду складних економічних проблем. Можливо, на простих, "казкових" прикладах буде легше осмислити причини того, що відбувається в реальному житті. Народна мудрість допоможе протистояти "лиходіям" і прийняти правильні рішення.

Саме бажання виділитися, підкреслити свій статус, стати ближчим до обраних світу, питання престижу і власної значущості стало основою виникнення в Голландії в XVII столітті "тюльпанової кризи", де торгівля контрактами на неіснуючі тюльпани за неадекватно високими цінами досягла масштабів загальнодержавної кризи. За цибулину тюльпану люди віддавали свої статки, а за фактом усе це не мало ніякого значення. Прочитати про подібний факт можна і в казці Ганса Християна Андерсена "Нове вбрання короля", в якій описано аферу, де через власне чванство та зарозумілість Король, обдурений приїжджими кравцями, з'явився голим перед своїми підданими. Поки мала дитина не сказала про те, що Король - голий, всі придворні грали ролі й потурали дурницям свого правителя.

Переоцінка власних сил та значущості не раз була причиною виникнення так званих "мильних бульбашок", компаній, реальний стан справ у яких геть не відповідав реальній дійсності, а тим більш поширеної про них реклами. Їх об'єднує лише одне - наявність геніальної, запаморочливої, блискучої ідеї, яка знаходить гарячий відгук у свідомості потенційних інвесторів і викликає нестримний відтік грошей з їхніх гаманців з розрахунком на швидкі надприбутки. Прикладами подібних історій може бути виникнення на тлі розвитку мореплавання Компанії Південних морів, що розпочала в Англії XVIII століття засновницьку лихоманку і, як наслідок, - спекуляції акціями і підкуп державних чиновників. Щось подібне, в той же час, спостерігалося і у Франції, де натовпи інвесторів обсідали організатора Індійської компанії Джона Ло. Як результат - незліченні прибутки від освоєння басейну річки Міссісіпі та розширення торгівлі з "обома Індіямі". Потенційні інвестори, окрім внесків в акції компанії, несли хабарі для того, щоб бути причетними до великої справи та до великих грошей. Нездоровий ажіотаж призводив до зростання вартості акцій, "мильна бульбашка" зростала. Спекулянти і біржовики наживалися, злочинність і корупція росли разом зі зростанням бульбашки.

Подібна історія мала місце і в наш час. Йдеться про "мильну бульбашку", створену на ґрунті приватизації Азербайджанської нафтовидобувної компанії заповзятливим Віктором Кожені, який пророкував заможним американським інвесторам участь у створенні "другого Кувейту". Історія темна, і не зрозуміло, чи став Кожені жертвою маніпуляцій державних чиновників Азербайджану, чи свідомо примножив свої статки за рахунок обдурених акціонерів. Факт залишається фактом - легких грошей американські інвестори не змогли заробити і досі. Треба зауважити, що всі вони увійшли «до справи», щоб зблизитися з колом заможних людей. Ще вчора їх об'єднував статус "небожителів", а сьогодні їх об'єднує розчарування і можливі втрати.

У всіх цих історій подібні сценарії і дійові особи:
організатори;
заможні інвестори, які вступили у гру з організаторами;
посередники і спекулянти, "що роблять свої гроші, поки йде процес";
найнезахищеніші верстви населення, яких втягують у процес, коли фінал вже близько.

Перші три групи найменше страждають від наслідків розірваної "мильної бульбашки" і, найчастіше, стають ще багатшими. Останні, і без того найбільш незахищені, стають жебраками. Держава, як правило, не забороняє і заохочує подібний "бізнес" доти, допоки численні обмануті найбідніші люди не вимагали відплати.

Усі ці історії нагадують епізод із казки О. Толстого про Буратіно. У ній відтворено усі чинники: люди, які знайдуть зиск у справі, - "мудрий" Базиліо і чарівна Аліса, оформлені документи, сказані чарівні слова. Всі процедури дотримані, але золоті монети не ростуть! Буде доречно згадати ще одну, але вже російську народну казку про мужика і Ведмедя. Захотів Ведмідь долучитися до бізнесу Мужика. Почали вони "спільно" сіяти та ділили "по-братському". В один рік вродила пшениця, і Ведмідь як дивіденди отримав корінці, а на другий рік - цукрові буряки, і знову Ведмедю "пощастило" - узяв собі - вершки. Така гарна казочка, а з неї дорослий висновок - не знаючи предмета діяльності компанії, особливостей та принципів ведення бізнесу в іншій країні, не варто піддавати усі свої заощадження ризику та беззастережно інвестувати, а тим більше розраховувати на швидке збагачення, тим більше за допомогою посередника - "дядька", який своїми руками побудує твоє благополуччя. Не варто захоплюватися масовим рухом і модними течіями - це не гарантує фінансового успіху.

Винахідливість аферистів не знає кордонів. Так, наприклад, Джеймс Едісон Рівс, займаючись спекуляціями з нерухомістю, мав ідею відсудити за підробленими документами у США землі, "що належали йому" як нащадку давньої іспанської родини, або одержати пристойні відступні. Чи не нагадує він Лисичку-сестричку, що зайшла переночувати до бідного Зайчика і лишила його нерухомості - луб'яної хатки. Афера вийшла на славу - "бідні американські Зайці" добровільно викуповували у шахрая своє законне право жити на цих землях, чим забезпечили йому безбідне існування. На цих же принципах побудована і політика рейдерських захоплень - політика присвоєння обманним шляхом за сфабрикованими документами чужої власності широко застосовується також у наш час.

Багата фантазія і безкарність (покарання занадто м'яке і не відповідає розмірам завданої шкоди) аферистів забезпечують їм величезне поле діяльності, починаючи від блискучого блефу з дотепністю і часткою іронії, коли мимоволі переймаєшся симпатією до лиходія, який віртуозно грає на тонких струнах не найкращих людських якостей (жадібності та чванстві), закінчуючи жорстким обманом, фальсифікацією та криміналом, коли зникає віра в усе добре і людське, і страшно навіть подумати, що таке взагалі можливо.

Сьогоднішній світ зовсім не досконалий - нас оточують обман, "обмірювання/обважування", підробка документів та продукції, недобросовісна реклама та недобросовісна конкуренція, замішана на використанні інсайдерської інформації, розтрати і користолюбство, фальсифікації і різного роду фальсифікації. Але потрібно запам'ятати одне - фінал у всіх цих історій однаковий. Багато хто з "героїв", про які розказано в книзі, закінчували життя у злиднях і забутті. Дуже важливо вміти вчасно зупинитися. Бурхлива діяльність в гонитві за "Золотою антилопою" призводить до фіналу, як в однойменній індійської казці, де Жадібний Раджа все життя полював за Золотою антилопою, з-під копит якої висікалися золоті монетки. Золото. Золото. Золото. Це все, що було йому потрібно. Антилопу хитрістю заманили у пастку і вона була змушена виконати волю Раджі, але тільки з однією умовою - всі монети відразу перетворяться на черепки, якщо тільки він скаже слово "досить". Антилопа розпочала свій танець, золоті монетки з дзвоном падали на землю. Раджа несамовито радів, купався в золоті й потроху почав задихатися... Блискучий метал засипав все навколо, здавлював йому груди, сліпив очі. Раджа кликав на допомогу, але його вірні слуги були зайняті - вони набивали золотом кишені, шапки, збираючи купи золота, билися між собою. Дзвін монет заполонив усе, тому вмираючий Раджа з останніх сил крикнув: "Досить!". Антилопа зупинилася, і купи золота перетворилися на купу черепків.

Розкрити злодіяння шахраїв і оцінити нанесений ними збиток в більшості випадків допомогло вивчити бухгалтерські записи, оскільки правильно здійснюваний бухгалтерський облік є однією з найважливіших страховок власників від можливих втрат. Грамотно організований облік дозволяє здійснювати контроль не тільки за діяльністю підприємства в цілому, але й за діяльністю конкретних менеджерів, дії яких можуть завдати непоправної шкоди всьому бізнесу. Не варто розслаблятися і будувати ділові стосунки суто на довірі.

"Казка - брехня, та в ній є гарний урок для кожного".

Коментарі до статті:

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під власним логіном.
Інформація
"Гості" не можуть коментувати дану новину.

Створити акаунт

Приєднуйтесь

Вконтакті Facebook Twitter Politiko Однокласники RSS 2.0 Форум Youtube

Наші банери

Український Незалежний Фонд Інноваційного Розвитку
Отримати код банеру

Реклама

Опитування

Хто змінить країну, хто здатний на інновації?

Влада
Бізнес
Вчені
Еліта
Молодь
Особистості
Пенсіонери
Ніхто і ніколи

Допомога УНФІРу

Допомога Українському Незалежному Фонду Інноваційного Розвитку
Зробіть свій внесок у спільну справу розвитку України! Кожен внесок є важливим!